Türkiye

Devletimizin HDP’li Vekilleri Tutuklamasının Haklı Sebepleri

tutuklanan hdp'li vekiller
tutuklanan hdp'li vekiller

PKK ve yan kollarını destekledikleri ve onlardan güç aldıkları için tutuklanan HDP’li vekillerin tutuklanmalarının haklı sebeplerini sizler için araştırdık. Sebeplerin en başında elbette milletin birlik ve beraberliğini bozma niyeti olduğunu anlamak hiç de güç değil.

İşte vekillerin tutuklanma sebepleri ve haklı gerekçeler.

1- Selahattin Demirtaş – HDP Eş Başkanı (TUTUKLU)

Selahattin Demirtaş, Diyarbakır Milletvekili

Gözaltına alınan vekiller arasında dosyası en kabarık olan HDP Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş. Hakkındaki dosyaların birkaçı ise “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak“, “terör örgütü üyesi olmak“, “silahlı terör örgütüne üye olmak” ve “örgüt adına suç işlemek“. PKK ve yan kollarını desteklediği ve ülkenin bölünmez bütünlüğüne zarar vermek istediği için ceza evine kondu.

2- Figen Yüksekdağ – HDP Eş Başkanı (TUTUKLU)

Figen Yüksekdağ, Van Milletvekili

Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, terör örgütü propagandası yapmak, suç işlemeye alenen tahrik, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini, devletini, yargı organlarını, askeri ve emniyet teşkilatını alenen aşağılama, devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozma, suçu ve suçluyu övmek.

Figen hanımın bu suçu video ile sabit zaten.

3- HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder (ADLİ KONTROL ŞARTIYLA SERBEST)

HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder

Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet, suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, silahlı terör örgütüne üye olmak, halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik” kendisi sevilen bir sinema sanatçısı iken siyasetin en karanlık kolundan bu dünyaya giriş yapınca haliyle seven kitle bir anda ona sırtını dönmüştür. Tıpkı vatan hainliği ile suçlanan eski futbolcu Hakan Şükür gibi…

4- HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak (TUTUKLU)

HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak

Alenen terör örgütü PKK ve yan kolları propagandası yapmak” kendisi zaten daha önce defalarca Türkiye Devletini ve halkını alenen tehdit etmiş ve ceza evinde kalmış birisi. En akılda kalanı ise “halen bahara barış atmosferi ile girme imkanımız var. bu viraj barışla aşılmazsa kimse olabilecekleri tahmin bile edemez.

Haklısınız Selma hanım. Olacakları kimse tahmin dahi edemedi. Siz bile…

5-HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken (TUTUKLU)

HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken

İdris bey de alenen PKK seviciliği ve terör örgütü eylemlerini övmekle suçlananlar arasında. Halkın bölünmez bütünlüğünü unutmak gibi bir gafletin içine düştüğünüzde devletin adalet kolları devreye girer ve gününüzü gösterir. Hakkındaki diğer suçlamalar ise; “Suçu ve suçluyu övmek, terör örgütü propagandası, örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek, Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini, devletin kurum ve organlarını alenen aşağılamak

6- HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü (TUTUKLU)

HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü

Halkı askerlikten soğutma, terör örgütü propagandası yapmak, halkı kin ve düşmanlığa tahrik, askeri yasak bölgelere girmek, kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle öldürmeye teşebbüs” kendisi daha önceden “devletin hiçbir kurumunu tanımayacağız” açıklamasını da yapmıştır.

7- HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan (TUTUKLU)

HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan

Kendisi de Selma Irmak gibi “Terör örgütü propagandası yapmak” suçundan gözaltına alındı. Daha önceki tehditleri arasında “PKK sizi tükürüğüyle boğar” gibi devleti tehdit eden açıklamaların da sahibidir.

8- HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik (TUTUKLU)

HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik

Leyla Birlik, “Terör örgütü propagandası yapmak, halkı kin ve düşmanlığa tahrik, suç ve suçluyu övmek, askeri yasak bölgelere girmek” gibi suçlamalarla yargılanıyor. Daha önceden katıldığı bir konferansta “elde edilen tüm kazanımların kürt özgürlük mücadelesinde verilen bedellerin sayesinde olduğunu söyleyerek, tüm bu mücadelede yaşamını yitirenleri anmıştı.

9- HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir (ADLİ KONTROL ŞARTIYLA SERBEST)

HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir

Terör örgütü propagandası, silahlı terör örgütüne üye olmak, suç işlemeye tahrik etmek” gibi suçlardan gözaltına alındı ve adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Kendisi PKK terör örgütü kurucularından Kemal Pir’in yeğenidir. Hakkında, cemaatçi olduğuna dair haberler çıkmıştı. Türk askeri hakkında dezenformasyon yaparak ortalığı ayağa kaldırmaya çalışan birisi olarak da biliniyor.

10 – HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan (TUTUKLU)

HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan

Kendisi “örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” gibi dosyalara sahip. 2011 yılında PKK’ya yönelik askeri operasyonlara tepki vermek amacıyla Kandil dağına çıkmak istemiştir. Terörist cenazelerine katılmasıyla ünlü.

11- HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım (TUTUKLU)

HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım

Gürsel Yıldırım’da “Terör örgütü propagandası, suçu ve suçluyu övmek” gibi suçlarla gözaltına alınanlardan. Aynı zamanda PKK’nın yaptığı ilk eylemleri kutlama organizasyonlarına düzenli olarak katılmasıyla biliniyor.

 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına bulunulan suç duyurusunda Demirtaş, Baluken, Tanrıkulu ile Gerez‘in, Türk Ceza Kanunu‘nun, “suç uydurma“, “adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs“, “yargı görevini yapanı etkilemeye teşebbüs“, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama“, “suç işlemeye tahrik“, “kanunlara uymamaya tahrik“, “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama” suçları ile Terörle Mücadele Kanununun ilgili maddelerince cezalandırılmaları istendi.

Tutuklu vekillerin yardakçılarına kişisel notumuz; Milletin gücünü sınamaya kalkmayın! Millet, devletin koruması altındadır. Değerli kürt kardeşlerimiz bu oyunlara gelmesinler. Hep birlikte, barış içinde yaşamak en büyük temennimiz.