Darbe Girişimi Türkiye

1960 Darbesiyle 15 Temmuz Darbesinin 7 Farkı

1960 Darbesiyle 15 Temmuz Darbesinin 7 Farkı
1960 Darbesiyle 15 Temmuz Darbesinin 7 Farkı

1) 15 Temmuz Darbesi Terör Örgütü Tarafından yapılmıştır

1960 darbesinde de 15 Temmuz darbesinde de yönetime asker el koymuştur. İki darbenin arasındaki tek fark 1960 darbesinde her hangi bir terör örgütü etkili değilken, 15 Temmuz darbesinde din kisvesi adı altında örgütünü genişleten FETÖ terör örgütü etkilidir.

2) 15 Temmuz Darbesi Gizli Bir yapılanma Sonucu Oluşmuştur.

1960 darbesi 15 Temmuz darbesi kadar planlı ve yıllar boyunca çalışılmış bir darbe değildir. 15 Temmuz darbesi yıllardır ülke içinde çeşitli kurum ve kuruluşlara sızılarak yapılmış bir darbedir. Ülkenin çöküşe sürüklenmesi için gizli bir yapılanma oluşturulmuş ve bu yapılanma sonucunda hükümetin içine dahi FETÖ örgüt üyeleri sızmıştır. Bu anlamda çok tehlikeli bir darbeyi oluşturmuştur.

3) 15 Temmuz Darbesinde Din Öne Sürülmüştür.

15 Temmuz darbesi tamamen din adı altında yapılmıştır. Din adı altında yapılan bu darbe girişiminde dine tezat olarak acımasızca vatandaşlar öldürülmüştür.

4) 15 Temmuz Darbesinde Yayın Kesilememiştir.

1960 darbesinde TRT’ye darbeciler tarafından bildiri okutulmuş ve yayın kesilmiştir. 15 Temmuz darbesinde darbeciler yayını kesmeyi başaramamış ve özgür basın sayesinde darbe çok kısa süre içinde öğrenilerek, savunuya geçilmiştir.

5) 15 Temmuz Darbesinde Başkomutan ele geçirilememiştir.

1960 darbesinde Adnan Menderes asılmıştır. Ancak 15 Temmuz darbesinde Cumhurbaşkanı ele geçirilememiş ve darbeciler istedikleri başarıyı yakalayamamışlardır.

6) 15 Temmuz Darbesinde halk sokağa çıkmıştır.

1960 darbesinde de 15 Temmuz darbesinde de sokağa çıkma yasağının konulduğu TRT tarafından duyurulmuştur. Ancak 1960 darbesinde halk sokağa çıkma yasağını dikkate alırken, 15 Temmuz darbesinde halk sokağa çıkma yasağını dikkate almamış ve Başkomutanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yönlendirmesiyle sokağa dökülmüş ve savunma yapmıştır.

7) 15 Temmuz Darbesi başarıya ulaşamamıştır.

1960 darbesinde Adnan Menderes asılmış ve yönetim ele geçirilerek, darbe hükümeti kurulmuştur. Kurulan darbe hükümeti baskıcı bir yönetim oluşturmuştur. 15 Temmuz darbesi ise başkomutanın daveti üzerine sokağa çıkan ve direnen halk sayesinde başarıya ulaşılamamıştır. Can kaybımız vardır ancak ülke elden gitmemiştir.