İslam

İbadet Emrini Yerine Getirmenin Yanında Kurban Bayramının İnsanlara Kattığı 7 Hayırlı Şey

Kurban Bayramı

Malum mübarek Kurban Bayramı başlamak üzere. Allah’a aşkla iman eden Müslüman din kardeşlerimiz gücü yettiğince kurbanlarını kesecek, Allah’ın en memnun olacağı ibadetlerden birisini de yerine getirmiş olacak.

İslam’ın en önemli ibadetlerinden kurban kesme merasimi ise iç ferahlığa yol açacaktır. Bayramın getirdiği güzelliklere hep birlikte göz atalım.

1- Kurban kesmek ibadetlerin en hayırlı olanlarındandır.

Kurban Bayramı
Kurban Bayramı

Kurban bayramını eda etmek nasip olduktan sonra gücünüz yettiğince kurban keseriz. Kurban kesmenin en güzel yanlarından birisi de içsel anlamda huzuru bulmaya neden olur. Allah’ın kullarına hediye olarak buyurduğu bu mevsim şüphesiz birçok günahtan da arınma evresidir.

2- Kırgınlıkların bitmesine vesile olur.

Kurban Bayramı
Kurban Bayramı

Hadislerde, fıkıhlarda da yer alan bilgiler ışığında, her kim dargın ve küs olduğu akrabaları ve yakınları ile sorunlarını giderirse şüphesiz Allah katında büyük ödüllerin de sahibi olmaya hak kazanmayla müjdelenmiştir.

3- Kurban cehennem ateşlerinizden korunmanıza vesile olur.

Kurban Bayramı
Kurban Bayramı

Meşhur tefsir, hadis ve fıkıh âlimlerinden İmam-ı Teberani şöyle demiştir; “Kim gönül hoşnutluğu ile mükafatını Allah’tan umarak, kurban keserse bu kendisini cehennem ateşinden korur.”

4- Kestiğiniz kurbanın her kılı için ayrı ayrı sevap kazanırsınız.

Kurban Bayramı
Kurban Bayramı

Şüphesiz Allah buyuranların en hayırlısıdır. Tirmizi’nin fıkıhlarında geçen başka bir mevzuda ise, kesilen kurbanın her bir kılı için ayrı ayrı sevap kazanırsız denmiştir.

5- Belalardan uzak tutar, huzur bulmanıza yardımcı olur.

Kurban Bayramı
Kurban Bayramı

Zira, maddi durumu iyi olduğu halde kurban kesmeyen bir Müslümanın evi o inleyerek beddua eder. Kurban kesmediğin gibi Cenab-ı Allah sana iyilik yapmayı nasip etmesin diye Allah’a dua eder.

Kurban kesen bir müslümanın evi ise, memnun olur. Sahibine hayırlı dualar eder. Kurban kesmeyi bir nimet bilmeliyiz. Kurban kesen Müslüman, kendini Cehennemden azat etmiş olur.

6- Kurban kesmek, hayr etme ve yardımlaşmanın bir başka adıdır.

Kurban Bayramı
Kurban Bayramı

Kesilen kurbanlıklar Allah’a ibadet olmakla beraber, ihtiyaç sahibi insanlara da yardım etmeyi farz kılar. Her kim sizden daha müşkül durumdaysa onlara yardım etmeyi unutmayınız. Kurban kesmek, derin dondurucuları doldurmak demek değildir!.

7- Kurban sahibinin kurbanın başında beklemesi emrolunur. Zira, dökülecek ilk kanı gördüğünde tüm günahları affedilmek üzere yolculuğa çıkar.

Kurban Bayramı
Kurban Bayramı

Hz. Peygamber efendimiz Hz. Fatıma’ya şöyle buyurdu; Ya Fatıma, kurbanının yanına git! Kesilirken orada bulun! Kurbanının yere akacak ilk kan damlasıyla, geçmiş günahların affedilir.

 

Allah keseceğiniz kurbanların tümünü kabul eylesin. Tüm ihtiyaç sahiplerine yardım etmeyi unutmayalım.

Etiketler

Ogün S.

Tüm Sevdamız Türkiye

Yorum ekleyin

Yorum yazmak için tıklayınız