Darbe Girişimi

Darbe Girişimi Gibi Olayları Tekrar Yaşamamak İçin Biz Halkın Yapabileceği 13 Şey

15 Temmuz gecesi yaşanan ve ülkenin kara lekesi olarak tarihe geçen darbe girişimi gibi olayları tekrar yaşamamak için biz vatandaşlara da büyük iş düşüyor.

Kendi kendimize oluşturacağımız birtakım kurallarla çevremize, eğitim bilgisi düşük olanlara, ailemize, çocuklarımıza söylememiz gereken şeyleri mümkün olduğunca bir araya getirmeye çalıştık.

Unutmayalım, en kötü demokrasi, en iyi darbe yönetminden daha evladır.

Darbe terimi tanım olarak, “devletin emrindeki resmi askerî kurumlara mensup kişi ya da kişilerin ani olarak anayasal olmayan yollarla mevcut hükümeti devirmesi ve iktidara el koyması” anlamına gelir.

1- Çocuklarımıza ve aile bireylerimize darbenin ne kadar dehşet verici bir durum olduğunu bilgilendirici bir şekilde anlatmak.

15 Temmuz Darbe Girişimi

2- Çevremizdeki insanlara elimizden geldiğince örnekler sunarak geçmişte yaşananları ve gelecekte yaşanmaması gerektiğini anlatmak.

15 Temmuz Darbe Girişimi

3- Devletimizin bu ve bunun gibi konularda verdiği eğitimlere düzenli olarak katılıp yeni bilgiler edinmek.

15 Temmuz Darbe Girişimi

4- Darbenin olası zararlarını sürekli anımsamak ve anımsatmak.

15 Temmuz Darbe Girişimi

5- Şüpheli duyumlar alındığı anda yapılacak ilk şeyin en yakın güvenlik merkezlerine ve karakollara ihbarını yapmak.

15 Temmuz Darbe Girişimi

6- Egemenliğin kayıtsız şartsız önce Allah’ın sonra da millete ait olduğunu benimsemek.

15 Temmuz Darbe Girişimi

7- Tek millet, tek devlet, tek dil kuralını asla unutmamak.

15 Temmuz Darbe Girişimi

8- Askeri darbelerin genellikle halkın kendi arasında sürtüştüğünü gören çakallar tarafından yapıldığını unutmamak ve en başta iyi bir insan olup, herkesle aynı seviyede anlaşmak.

15 Temmuz Darbe Girişimi

9- Darbe girişimi çoğunlukla dış güçler tarafından desteklenir. Bu nedenle her ülke ile aramızdaki dostluk seviyesini iyi anlaması gerekir.

15 Temmuz Darbe Girişimi

10- Darbeler genelde gelişmekte olan ülkelere ve liderlerine yapılır. Bu nedenle insanlara vereceğiniz bilgilerin başında bu bilgi gelmeli.

15 Temmuz Darbe Girişimi

11- Halkın iradesine yapılan büyük bir saygısızlık ve hiçe saymadır. Seçilmiş kişileri usulsüzce alaşağı etmektir darbe. Bu yüzden partili ayrımı yapılmadan darbe karşıtı olmak en hayırlısıdır.

15 Temmuz Darbe Girişimi

12- Darbeci cunta kendi fikirleri ile uyumlu olan partileri genelde iktidara getirir, oy çokluğu ile gelen partinin mensuplarını ise idam seviyelerine getirebilecek kadar aşağılayabilir.

15 Temmuz Darbe Girişimi

13- Halkın güvenliğini gözeten anayasalar değiştirilmeye başlanır ve özgürlükler kısıtlanır. Burada da halkın iradesine bir saygısızlık yapıldığı sonucu ortaya çıkar.

15 Temmuz Darbe Girişimi

Her halükarda darbenin asıl zarar verdiği kesim halk olur. Halkın sefaleti kimse tarafından önemsenmez. Bununla birlikte ekonomik zorluklar artar ve her anlamda halkın direnişi kırılır. Birçok kişinin malvarlıklarına en konulur ve halk en az 50 yıl geri götürülerek 3. hatta 4. sınıf bir ülke haline getirilmiş olur. Bu yüzden daha yüksek sesle darbeye hayır demeyi sakın ihmal etmeyelim.

Allah birliğimizi beraberliğimizi daim etsin. 

Hira Reyhan Aykutlu

Hira Reyhan; 19 yaşında Ak Parti Gençlik Kolları Üyesi. İnandığı şeylerin peşinden koşmayı seviyor.

Millet, devlet ve hizmet aşkını bütünleştirip, kız kardeşi ve birkaç arkadaşı ile birlikte akirade.com'u kurdu. En büyük hedefi, gönül verdiği partisinin ve liderlerinin icraatlarını daha geniş kitlelere, daha anlaşılır bir şekilde yansıtmak.

Yorum ekleyin

Yorum yazmak için tıklayınız