Darbe Girişimi

7 Maddede 15 Temmuzun Bize Öğrettikleri

7 maddede 15 Temmuzun Bize Öğrettikleri
7 maddede 15 Temmuzun Bize Öğrettikleri

Doğru liderin seçimi

  • Doğru Lider Seçmenin Önemini

15 Temmuz ülkenin ciddi derecede tehdit altında olduğu bir geceydi. 15 Temmuz tanklarla işgal edilmeye başlanan İstanbul ve Ankara büyük paniğe sebep oldu. Ancak Başkomutanımızın 3G bağlantısı ile bağlantı kurarak bütün vatandaşları meydana davet etmiş olması ülkenin olası bir darbeden kurtulmasını sağladı. Eğer ki o akşam başkomutanımız başkası olsaydı ve sokağa çıkmanın tehlikeli olacağını söyleseydi bugün darbe hükumeti mevcut olacaktı.

  • Ülke Liderine Güvenmenin Önemi

15 Temmuz darbe gecesinde TRT 1 de ülkenin asker tarafından işgal edildiği, ülke hükumetinin etkisiz hale getirildiği ve sokağa çıkma yasağının bulunduğu söyleniyordu. Ancak başarılı bir gazeteci olan Hande Fırat’ın 3G ile Cumhurbaşkanımız, başkomutanımız Recep Tayyip Erdoğan ile görüşme sağlaması ve başkomutanımızın meydanlara çıkılmasını istemesiyle bütün milletin güvenerek meydanlara çıkması olası bir darbe yönetiminden kurtulmamızı sağladı. Eğer ki millet olarak liderimize güvenmeseydik ve o gece meydanlara çıkmaktan ürkseydik, bugünü yaşayamıyor olacaktık. Ülke liderinin milletine bu denli güven vermiş olması milli bir gücün doğmasını sağlamıştır.

  • İhanet

15 Temmuzun bize öğrettiklerinin en başında ihanet gelmektedir. Ülke içine kadar sızmış ve ülke içinde birçok kurum ve kuruluşu bulunan bir örgütün karşımızda nasıl durabileceğini görmüş olduk.

  • Din Kisvesi Adı Atında Yapılan Günahlar

FETÖ dini bir örgüt olarak kendini göstermektedir. Türkiye içine sinsice girerek ülkenin temeline kadar sızan FETÖ din kisvesi adı altında insanları bir araya toparlamıştır. Din kisvesi adı altında paralar toplanmış, birçok masum insan cemaate katılarak dini bilgi sahibi olmak ve dini görevlerini daha iyi gerçekleştirmek istemiştir. Ancak FETÖ örgütü amacının bünyevi değil dünyevi olduğunu 15 Temmuz ile göstermiştir. 15 Temmuzda Türk milleti için büyük bir ders olmuş ve din kisvesi adı altında da günah işlendiğini öğretmiştir.

  • Birlik ve Beraberlik

15 Temmuz bize birlik ve beraberliği öğretmiştir. Nasıl bir olabildiğimizi ve bir olduğumuzda neleri başarabildiğimizi göstermiştir. Kürdü, türkü, sağı, solu demeden 15 Temmuz gecesi halk meydanlara çıkarak askere karşı durmuş, tankların altına yatmıştır. Bu durum Türk milletinin ölmediğini ve devlete zarar verebilecek bir durumda nasıl kardeşçe kenetlendiğini göstermiştir.

  • Hazır Olmak

15 Temmuz devamlı hazır olmamız gerektiğini ve ülke tehdide girdiğinde hızlı bir şekilde kenetlenebilmeyi öğretmiştir.

  • Bilinçli Olmayı

15 Temmuz sonrasında edindiğimiz en önemli tecrübelerden bir tanesi de bilinçli olmak oldu. Bilinçli olduğumuzda en önemlisi doğru zamanda doğru hareketi yaptığımızda ne kadar büyük işler başarabildiğimizi öğrendik.