Ak İcraatlar Ak Parti

Ak Partinin Sağlık Alanında Yaptığı 7 Önemli İcraat

Ak Partinin Sağlık Alanında Yaptığı 7 Önemli İcraat
Ak Partinin Sağlık Alanında Yaptığı 7 Önemli İcraat

Ak Partinin Sağlık Alanında Yaptığı 7 Önemli İcraat

1 – Sağlık Personeli Sayısı Artırıldı

Ak Parti sağlık personeli sayısını 11 yılda yüzde 128 artırmayı başararak, sağlık mezunlarının iş sahibi olmasını ve sağlık alanında daha hızlı ve verimli hizmet alınmasını sağlamıştır. Sağlık personeli sayısı gün geçtikçe artırılarak hem sağlık mezunlarının iş sahibi olması sağlanmış. Hem de sağlık sektörüne katkı yapılmıştır.

2 – Bağımlılıkla Mücadele Edildi

Uyuşturucu bağımlılığı birçok gencin çok erken yaşta vefat etmesine, psikolojik sorunlarla karşılaşmasına sebep olmaktadır. Bir bakıma uyuşturucu bağımlılığı gonca gülleri açmadan soldurmaktadır. Ak parti döneminde bağımlılıkla mücadele ciddi anlamda sürdürülmüştür. Tütün, alkol ve uyuşturucu fark etmeksizin bütün risk faktörlerine karşı tedbirler alınmış, uyuşturucu çeteleri çökertilmiştir. Tedavi merkezi sayısı artırılırken, tedavi mekanizmaları da güçlendirilmiştir. Uyuşturucu ile mücadele eden kişiler yakından takip edilmiş ve tedavilerinde destek olunmuştur.

3 – Merkezi Hekim Randevu Sistemi

Hastanelerde sıra beklemek bütün hastalar için büyük bir sorun halindeydi. Ancak Ak Parti 182 randevu hattını oluşturarak hastaların hekim randevusu almasını sağlamış ve hastaların hastanede saatler boyunca beklememesini sağlamıştır. Merkezi hekim randevu sistemi sayesinde hastaya bir saat verilmekte ve bu saatten 10 dakika önce hastanın hastanede bulunması istenmektedir. Bu sayede hastanedeki yoğun bekleyiş son bulmuş ve her hasta işini çok kısa sürede görüp evine dinlenmeye geri dönme imkânı yakalamıştır.

4 – Dumansız Hava Sahası Projesi

Dumansız hava sahası projesini hayata geçiren Ak Parti sağlık alanında önemli bir çalışma yapmıştır. Eskiden şehirlerarası otobüslerde dahi sigara içilirken günümüzde kapalı alanlarda sigara içmek yasaklanmış ve dumansız hava sahası oluşturulmuştur. Dumansız hava sahasının oluşturulmasıyla sigara içmeyen kişiler pasif içici olmaktan ve sigaranın zararlarına maruz kalmaktan kurtulmuştur.

5 – Aile Hekimliği Uygulaması

Aile hekimliği uygulaması ile her ailenin ikametgâhına yakın bölgede bir hekimi oldu. Aile hekimi sayesinde hekim hastalarını tanımakta ve onların hastalıklarını bildiğinden teşhisi daha kolay koymaktadır. Aile hekimliği uygulaması 2010 yılından günümüze kadar uygulanmış olup ciddi şekilde faydaları görülmüştür.

6 – Acil Yoğun Bakım ve Kanser Tedavileri Ücretsiz

Acil yoğun bakım ve kanser tedavilerinin ücretsiz olması ile ciddi hastalığı olan kişiler yoğun bakıma alındığında dahi hasta yakınları para düşünmek zorunda kalmamış ücretsiz yoğun bakım hizmetinden yararlanmıştır. Kanser günümüzün en zor hastalığıdır ve kanser tedavileri eskiden dünyanın masrafı tutarken şimdi kanserin ana tedavisi olan kemoterapi dahi ücretsiz olarak uygulanmaktadır.

7 – Araştırma Hastanesi Sayısı Çoğaltıldı

Araştırma hastaneleri eskiden üç büyük şehirde bulunurken günümüzde büyükşehir olmamış illere dahi araştırma hastanesi yapılmıştır. Bu sayede araştırma hastanesine gitmesi gereken kişiler şehir dışında araştırma hastanesine gitmek zorunda kalmamışlardır. Kendi şehirlerinin içinde bulunan ya da kendi şehirlerine en yakın olan araştırma hastanesine giderek hem masraftan hem de zaman kaybından kurtulmuşlardır.