Ak İcraatlar Ak Parti

Ak Parti’nin Yaptığı 8 Büyük Gelişme

Ak Parti’nin Yaptığı 8 Büyük Gelişme
Ak Parti’nin Yaptığı 8 Büyük Gelişme

1) Büyümede Dünya İkincisi Olduk

Türkiye 2001 yılında yüzde 5,7 oranında daralmıştı. Ancak bu daralmadan sonra Ak Parti ile Recep Tayyip Erdoğan 2003 yılında Başbakanlık koltuğuna oturdu. Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlık koltuğuna oturmasıyla Ak Parti hükümetinin geliştirdiği projeler ve uygulamaya koyduğu çalışmalar sonrasında 2003 yılında 5,3 oranında gelişme sağlandı. 2004 yılında büyük bir çıkış göstererek yüzde 9,4 oranında büyüyen Türkiye 2004 yılından 2011 yılına kadar düzenli olarak büyüme göstermiştir. 2011 yılında ise yüzde 8,8 oranında büyümüş ve bu büyümeyle Çin’den sonra dünyada en çok büyüyen ikinci ülke olmayı başardık. Tayyip Erdoğan hükümeti öncesinden günden güne daralan Türkiye, Tayyip Erdoğan hükümet kurduktan 7 yıl sonra büyümede dünya ikinci olduk.

2) Enflasyon Düştü

Tayyip Erdoğan Türkiye ekonomisine çok büyük katkılarda bulunmuş ve ülke ekonomisini göreve geldiği ilk günden bugüne geliştirmeyi başarmıştır. Tayyip Erdoğan ilk hükümete geldiği 2003 yılında Türkiye enflasyon oranı %18,4’tü. Tayyip Erdoğan hükümetinin kurulmasıyla birlikte enflasyon 9,1 oranında gerileyerek, 9,3 oranına düştü. Tayyip Erdoğan döneminde devamlı değişen enflasyon değerleri hiçbir zaman 10,4’ün üzerine çıkmamış hatta 2012 senesinde 6,2 değeriyle Türkiye rekorunu kırmıştır.

3) İhracat Oranı Arttı

Tayyip Erdoğan döneminde ihracat oranı yüzde 3,2 oranında artış gösterdi. Dış ilişkileri geliştirmemizi ve ihracat oranımızı artırmamızı sağlayan Tayyip Erdoğan ihracat pazarını genişletmiştir. Afrika ve Amerika’ya yaptığı ihracatlarla önemli bir gelişme kaydeden Türkiye 152 milyar dolar ihracat artışı göstermiştir.

4) Enerji ve Havacılık Alanında Türkiye Gelişti

Türkiye birçok alanlında gelişme gösterdiği gibi enerji ve havacılık alanında da ciddi gelişme göstermiştir. Ak parti döneminde hemen her ile bölünmüş yollar yapılmış ve Tayyip Erdoğan öncesinde yalnızca 6 il double yollarla birbirine bağlı iken ulaşım alanında yapılan çalışmalarla double yollarla 74 il birbirine bağlanmıştır.
Türkiye yalnızca kara yolu ulaşımında değil hava yolu ulaşımında da ciddi büyüme göstermiştir. Havacılıkta %16 oranında büyüyen Türkiye’de 2002 yılında 2 merkezden uçuş gerçekleştirilirken, Ak Parti hükümeti çalışmalarıyla 7 merkezden uçuş gerçekleştirilmeye başlanmıştır.

5) Türkiye Dev Projeler Geliştirdi

Türkiye Ak Parti döneminde daha önce hiç geliştirmediği hatta hayalini dahi kuramadığı dev projelerle tanışmıştır. Çok büyük bir proje olan ve adeta 150 yıllık hayal olan Marmaray projesi hayata geçirilmiştir. Marmaray projesi ile Asya ve Avrupa kıtası denizaltından birbirine bağlanmıştır.
Türkiye de birçok il arası hızlı tren yapılmış. İstanbul, İzmir ve Ankara’ya yapılan hızlı trenlerle ulaşım kolaylaşmıştır. Ulaşımı oldukça hızlandıran hızlı tren 5 – 6 saatlik mesafeleri 2 – 3 saate indirmiştir.
İstanbul trafiğini rahatlatmak için İstanbul 3. Köprüsü yapılmış ve İstanbul ulaşımı 3. Köprü sayesinde rahatlamıştır.

6) İnternet Abone Sayısı Artış Gösterdi

Ak Parti döneminde birçok alanda gelişme yaşanmıştır. Özellikle internet abone sayısında ciddi bir artış gözlemlenmiş ve Türkiye internet kullanımını artırmıştır. Tayyip Erdoğan hükümeti kurulmadan önce 1,3 milyon internet abonesi bulunurken, 14 yıllık AKP hükümetinden sonra internet abone sayısı 35 milyona çıkarılmıştır.

7) 72 İl Doğalgazla Buluşmuştur

Ak Parti döneminde yalnızca teknolojik, bilimsel alanlarda ya da mobil pazarlamada değil birçok alanda gelişmeler yaşanmıştır. Ak Parti döneminde 72 il doğalgazla tanışmış ve ısınma ihtiyacını doğalgazla karşılamaya başlamıştır.
Ak Parti hükümeti öncesinde ısınma ya kalorifer ile ya da soba ile gerçekleştirilmekteydi. Isınma ihtiyacının bu şekilde gerçekleştirilmesi hem hava kirliliğine sebep olmakta hem de ısınma ihtiyacının daha pahalıya mal olmasına sebep olmaktadır. Ancak Ak Parti ile birlikte 72 il doğalgaza kavuşturulmuş ve ısınma ihtiyacı daha ucuza karşılanırken, hava kirliliğinin ve ozon tabakası delinme riskinin de önüne geçilmeye çalışılmıştır.

8) Savunma Sanayisinde İhracat Artışı Yaşandı

Savunma sanayinde ihracat geliri Tayyip Erdoğan hükümetinin kurulduğu 2003 senesinde Türkiye’nin savunma sanayi ihracatından geliri 331 milyon dolarken, Tayyip Erdoğan’ın 14 yıllık hizmetiyle birlikte savunma sanayi ihracat geliri 1 Milyar 391 milyon dolara yükselmesi sağlanmıştır.
Savunma sanayi yalnızca ihracat anlamında değil kendi ihtiyacını karşılama anlamında da oldukça fazla gelişmiştir. 2003 yılında TSK ihtiyaçlarının %25’ini devlet kendi karşılarken, 2017’ye ulaştığımızda devlet TSK ihtiyaçlarının %60’ını karşılayabilecek düzeye ulaşmıştır.