Ak İcraatlar Ak Parti

Ak Parti Döneminde Yapılan Medya Gelişmelerine 7 Örnek

1) Medya Okuryazarlığı

Ak Partinin medya alanındaki önemli adımlarından bir tanesi ilköğretim çocuklarını hedefleyen medya okuryazarlığıdır. Medya okuryazarlığı ilköğretim öğrencilerine seçmeli ders olarak verilecek olup, öğretmenlere medya okuryazarlığı için eğitim verilmeye başlanmıştır. Bu sayede öğrencilerin medya alanında bilinçlendirilmesi ve geliştirilmesi sağlanmaktadır.

2) Akıllı İşaretler

Medya alanında ki en önemli gelişmelerden bir tanesi de akıllı işaretlerdir. Genel izleyici kitlesi, artı yedi yaş sınırı, artı 13 yaş sınırı, kötü örnek olabilecek davranışlar gibi akıllı işaretler filmin, dizinin, programın, yarışmanın ne içerdiğini ve hangi yaş grubunun izleyebileceğini göstermektedir. Bu sayede özellikle çocuklar televizyondan belli ölçülerde korunmuş olmaktadır.

3) RTÜK İletişim Merkezi

Ak parti dönemi icraatlarından olan RTÜK iletişim merkezi sayesinde izleyicilerde programlarda tespit ettikleri topluma zararlı olabilecek ya da toplumda gruplanmaya ve şiddete sebep olabilecek bir davranış gördüklerinde RTÜK iletişim merkezinden şikâyetlerini dile getirebilirler. Bu sayede kamuoyu önemsenerek, onların da görüş ve düşünceleri dikkate alınmıştır. Ayrıca RTÜK’ün gözünden kaçabilecek durumlara karşılık izleyicinin görüşleri çok büyük önem taşımaktadır.

4) Basın Kartları

Basın kartları ile basının mesleğini daha kolay icra etmesi sağlanmıştır. Nasıl ki bir polisin kartviziti var ve bunu göstererek görevini yerine getirebiliyor aynı şekilde basına da kartvizit verilmiş ve basının gazetecilik görevini daha özgür bir ortamda gerçekleştirilmesi sağlanmıştır. Basın kartı ile basın gibi görünen kötü niyetli kişilerin de ayrışması sağlanmıştır. Bu anlamda yapılan çalışmalar doğrultusunda 14.729 basın mensubu bulunmaktadır.

5) Devlet Enformasyon Sistemi

Ak parti öncesinde tabiri caizse dünyadan bihaber yaşıyorduk. Ancak Ak Partinin yaptığı çalışmalar ile dünyadan anında haber almaya başladık. 4 ulusal radyo yayını, 40 uluslararası televizyon kanalı, 38 uluslararası haber ajansı ve 400’e yakın internet sitesi takip edilerek dünyadan haberler anında ulaştırılmakta ve Türk milletinin dünyadan bihaber kalması engellenmektedir.

6) Finans Terminali Yayını

Anadolu ajansı bünyesinde kurulan finans terminali aafinans.com sitesi üzerinden anlık finans takibi yapılmasını sağlamaktadır. Anlık verilerin yansıdığı sitede bülten, ekonomi ve raporlar gibi birçok veri yer almaktadır. Kullanıcı dostu olan aafinans.com yurtiçi ve yurtdışı piyasasının canlı takip edilmesini sağlamaktadır. Abone sayısı gün geçtikçe artan aafinans 10 senede abone sayısını 3,5 kat artırarak önemli bir adım atmıştır.

7) Haber Akış Sistemi (HAS)

Anadolu Ajansı çok daha iyi bir hizmet vermek için HAS olarak adlandırdığımız haber akış sistemi yazılımını yürürlüğe sokmuştur. Haber akış sistemi sayesinde 8 dilde yayım gerçekleştirilmeye başlanmış ve Anadolu ajansı abonelerine resim, video ve haber anlık olarak aynı anda iletilmeye başlanmıştır. Bu yazılımın yanı sıra Anadolu ajansı 3G canlı yayın sistemleri, elektronik veri merkezi ve yedekleme merkezi gibi birçok yeniliğine imza atmıştır.