Ak İcraatlar Ak Parti

Ak Partinin Yaptığı 10 Teknolojik Gelişme

Ak Partinin Yaptığı 10 Teknolojik Gelişme
Ak Partinin Yaptığı 10 Teknolojik Gelişme


E Devlet Uygulamaları
Ak Partinin tek başına iktidara geldiği günden beri yaptığı en önemli icraatlardan bir tanesi e devlet uygulamalarıdır. Birçok gelişmiş ülkenin dahi henüz işleve sokamadığı e devlet çalışmaları bütün vatandaşlar için büyük kolaylık olmuştur. E devlet uygulamaları ile devlet dairelerinde yapılabilecek birçok işi vatandaş kendi TC kimlik numarası ve e devlet şifresi ile yapabilecektir. Bu sayede devlet dairelerinin yoğunluğu azalacak ve vatandaş devlet dairesine gitmeden evinden yapmak istediği işlemi yapabilecektir.


MEDULA
Birçok gelişmiş ülkede dahi bulunmayan elektronik tedavi sistemi 2007 Haziran ayından itibaren işlemde olan bir sistemdir. MEDULA bünyesinde bulunan hastane, optikçi ve eczane sayesinde online sağlık hizmeti alınmaktadır.

Yabancı Ülkelere Teknoloji Transfer Ediyoruz
Ak Parti öncesinde yabancı ülkelerden yalnızca teknoloji satın alınmıştır. Ancak Ak Parti ile birlikte yurtdışına teknoloji transfer etmeye başladık. Kazakistan, BAE, Güney Afrika ve Ürdün Türkiye’den teknoloji transfer edilen ülkelerdir.


POL – NET
Birçok devlet dairesi için kurulduğu gibi emniyet için de özel bir bilişim ağı kurularak emniyetin ağları güçlendirilmiştir. Bir polis bilişim ağı olan POL – NET, Ak Parti dönemi icraatıdır.


UYAP
Adliyelerin, avukatların ve yargı organının işini kolaylaştırmak için bütün bilgiler tek bir merkezde toplanarak UYAP oluşturmuştur. UYAP ile büyük ve kalın dosyalar devri kapanmış, dosyalar yalnızca mahkemeden mahkemeye açılmaya başlamış ve bütün işlemler internet üzerinde yapılmıştır. Bu sayede devlet dairelerinde işler kolaylaştığından iş veriminde artış gözlemlenmiştir

Elektronik Pasaport Müracaat Sistemi
Pasaport çıkarmak eskiden çok uzun ve zor bir işken, EGM’nin katkılarıyla oluşturulan elektronik pasaport sistemi sayesinde vatandaşlara çipli pasaport verilmeye başlanmıştır.

ASBİS
Sıfır araçların tescil ettirilmesi için ASBİS uygulamasından önce birçok resmi işlem yapmak gerekiyordu. Ancak ASBİS ile yeni alınan sıfır işlemlerin tescil işlemleri online olarak yapılabilmektedir.


Yurtlarda Ücretsiz İnternet
Ak Parti öncesinde devlet yurtları yaşanamayacak derecede konforsuz bir ortam oluştururken, Ak Parti döneminde öğrenci yurtlarına büyük önem verilmiştir. Her anlamda geliştirilen yurtlarda öğrencilerin internet ihtiyaçları da devlet tarafından ücretsiz karşılanmaya başlamıştır.


Türkiye’nin İlk Yerli Füze Yakıtı Üretildi
Yalnızca birkaç gelişmiş ülkenin yaptığı füze yakıtını TÜBİTAK kendi imkanlarıyla üretmeyi başardı ve Türkiye’nin gururu ilk yerli füze yakıtı Ak Parti döneminde üretilmiştir.

Bilim Merkezleri Açılıyor
Bilim ve teknolojiye büyük önem veren Ak Parti bilim merkezleri açarak öğrencilerin boş zamanlarında ve tatillerinde deney yaparak kendini geliştirmesini sağlamayı hedeflemektedir.